W jaki sposób usuwać plamy z drewna?

Szereg przedmiotów nas otaczających z czasem zaczyna się starzeć, a inne z kolei mogą ulec uszkodzeniom. W tym tekście skupimy się dokładniej rzecz, ujmując na drewnianych przedmiotach. Powierzchnie tego typu posiadają często różne plamy, które nie zawsze wiemy, w jaki sposób wyeliminować. Stąd też warto mieć w zanadrzu jakąś konkretną metodę pozwalającą w mig rozwiązać problem. W przeciwnym razie uszkodzimy swoje meble lub też inne powierzchnie z tego materiału. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko zachęcić do dalszej części tekstu, która podpowie, w jaki sposób wyeliminować raz na zawsze plamy na drewnie.

W jaki zatem sposób wyeliminować problem w postaci zacieków i plam na drewnie?

W przypadku, kiedy miało miejsce zalanie drewna, to możemy osuszyć je przy użyciu suszarki do włosów lub też żelazka. Za sprawą działania podwyższonej temperatury nagromadzona woda odparowuje, a w konsekwencji widoczne plamy znikną. Jeśli mieliśmy pecha i na drewnie widoczne są ślady pozostawione przez gorące naczynia, to warto zastosować mieszankę z soli i oliwek. Taką miksturę popozostawiamy na plamie na około 3 godziny. Później nie pozostaje nic innego jak tylko dokładnie zetrzeć powierzchnię. Jak rozlaliśmy klej lub alkohol to w powierzchnię tą wcieramy olej lniany. Rozlana kawa zniknie, kiedy zmyjemy wodą z mydłem. Z kolei tusz czy atrament stanie się niewidoczny, kiedy użyjemy soku z cytryny albo mleka. Niezwykle istotne jest również to, aby danych substancji nie nakładać wprost na drewno, a jedynie na szmatki. W tym przypadku musimy korzystać wyłącznie z miękkich i czystych ściereczek.

Znacznie rozsądniej jednak zapobiegać

Mając tego rodzaju uwagę w świadomości, powinniśmy odpowiednio chronić drewniane powierzchnie. Oznacza to zatem właściwą ich ochronę przed zaciekami czy plamami, a pomogą nam w tym odpowiednie impregnaty ochronno-pielęgnacyjne. Dzięki nim ustrzeżemy drewnianą powierzchnię przed kontaktem z różnymi cieczami, zabrudzeniami, a nawet grzybami i pleśnią. Dodatkową zaletą stosowania impregnatów do drewna jest uwydatnienie naturalnego piękna zaklętego w drewnie. Zyskamy więc niezwykle eleganckie i estetyczne matowe wykończenie.